סקירה של Progressive Web Apps

סקירה של Progressive Web Apps

Progressive Web App (PWA) היא אפליקצית Web שמשלבת את הטוב ביותר משני עולמות: האינטרנט ואפליקציות (Mobile ו-Desktop). PWAs נבנים באמצעות טכנולוגיות אינטרנט סטנדרטיות כמו HTML, CSS ו-JavaScript, אך הן יכולות לספק חווית משתמש דמוית אפליקציה, כולל:

 • התקנה על מסך הבית: PWAs ניתנים להתקנה על מסך הבית של המכשיר, בדומה לאפליקציות ניידות רגילות. המשמעות היא שניתן לגשת אליהם בקלות רבה יותר ולפתוח אותם בלחיצה אחת, ממש כמו אפליקציה.
 • עבודה במצב לא מקוון: PWAs יכולים לאחסן נתונים במכשיר, מה שאומר שניתן להשתמש בהם גם כאשר אין חיבור לאינטרנט. זה הופך אותם לאידיאליים עבור אפליקציות שצריכות להיות זמינות תמיד, כגון אפליקציות מפות או אפליקציות לניהול משימות.
 • עדכונים אוטומטיים: PWAs יכולים להתעדכן באופן אוטומטי כאשר גרסה חדשה זמינה. המשמעות היא שהמשתמשים באפליקצייה יקבלו את הגרסה העדכנית ביותר.
 • תמיכה ב-Push Notifications (התראות דחיפה): PWAs יכולים לשלוח Push Notifications למשתמשים, בדומה לאפליקציות Mobile רגילות. זה יכול לשמש כדי להתריע בפני המשתמשים על אירועים חשובים, כגון הודעות חדשות או עדכונים זמינים.
 • עבודה חלקה בכל המכשירים: אפליקציית PWA תעבוד בכל הפלטפורמות, כולל מחשבי Desktop, טאבלטים ומכשירים ניידים. זה מקל על הפיתוח וה-Deployment שלהם, מכיוון שאתם לא צרליצור אפליקציות נפרדות עבור כל פלטפורמה.

יתרונות PWAs

ל-PWAs יש מספר יתרונות משמעותיים על פני אתרי אינטרנט רגילים ואפליקציות Mobile:

 • חווית משתמש משופרת: PWAs מספקים חווית משתמש חלקה ומהירה יותר מאשר אתרי אינטרנט רגילים. הם גם עובדים בצורה חלקה יותר, גם כאשר אין חיבור לאינטרנט.
 • מעורבות משתמש מוגברת: PWAs נוטים יותר להוביל למעורבות רבה יותר מצד המשתמשים, כגון יותר זמן שמוקדש לשימוש באפליקציה ויותר אינטראקציות מצד המשתמש.
 • עלות פיתוח נמוכה יותר: אפליקציות PWAs זולות יותר לפיתוח מאשר אפליקציות Mobile יעודיות, מכיוון שהם משתמשים בטכנולוגיות אינטרנט סטנדרטיות כמו JavaScript, CSS ו-HTML, בנוסף אפשר להשתמש בJavaScript Frameworks כמו React או Angular בפיתוח האפליקציות.
 • הקלה על התחזוקה: PWAs קלים יותר לתחזוקה מאשר אתרי אינטרנט רגילים ואפליקציות Mobile, מכיוון שהם נבנים על בסיס קוד יחיד לעומת גישה של פיתוח אפליקציית לפלטפורמות שונות (iOS, MacOS, Windows, Linux ו-Android) בנפרד.

השוואה בין PWAs לאתרי אינטרנט רגילים ואפליקציות ניידות

תכונהאתרי אינטרנט רגיליםPWAsאפליקציות Mobile
חווית משתמשיכולה להיות איטיתחלקה ומהירה יחסיתחלקה ומהירה
עבודה במצב לא מקווןבדרך כלל לא זמיןזמיןזמין
עדכוניםדורשים מהמשתמשים לטעון מחדש את הדףמתעדכנים באופן אוטומטידורשים מהמשתמשים להוריד עדכונים מחנות האפליקציות
Push Notifications (התראות)לא זמיןזמיןזמין
תמיכהלא תמיד עובד בצורה חלקה בכל המכשיריםעובד בכל המכשיריםדורש פיתוח נפרד עבור כל פלטפורמה
עלות פיתוחזולזול יותר מאשר אפליקציות ניידות מקוריותיקר
תחזוקהזולהזולה יחסיתיקרה יותר

טכנולוגיות הליבה של PWAs

PWAs משתמשים במספר טכנולוגיות מרכזיות כדי לספק חווית משתמש דמוית אפליקציה. טכנולוגיות אלה כוללות:

1. Service Workers:

Service Workers הם ממשק API של JavaScript המאפשר לאתרי אינטרנט לפעול כעובדים ברקע. זה מאפשר ל- PWAs לבצע מספר משימות חשובות, כגון:

 • הפעלת אפליקציה במצב לא מקוון: Service Workers יכולים לאחסן נתונים במטמון במכשיר, מה שאומר שניתן להשתמש ב- PWAs גם כאשר אין חיבור לאינטרנט.
 • עדכון אפליקציה באופן אוטומטי: Service Workers יכולים לבדוק אם יש גרסה חדשה של האפליקציה זמינה ולהתקין אותה באופן אוטומטי.
 • שליחת התראות דחיפה: Service Workers יכולים לשלוח התראות דחיפה למשתמשים.
 • טיפול בבקשות רשת: Service Workers יכולים לטפל בבקשות רשת, מה שאומר שהם יכולים לשלוט באופן שבו האפליקציה מתקשרת עם השרת.

2. Web App Manifest:

Web App Manifest הוא קובץ JSON שמספק מידע על האפליקציה, כגון שם האפליקציה, תיאור האפליקציה, סמל האפליקציה וצבע הנושא של האפליקציה. מידע זה משמש דפדפנים כדי להציג את האפליקציה בצורה נכונה, כולל הצגת סמל האפליקציה במסך הבית והוספת אפשרויות תפריט נוספות.

3. Cache API:

Cache API הוא ממשק API של JavaScript המאפשר לאתרי אינטרנט לאחסן נתונים במטמון במכשיר. זה מאפשר ל- PWAs לטעון תוכן מהר יותר, גם כאשר אין חיבור לאינטרנט.

4. Push API:

Push API הוא ממשק API של JavaScript המאפשר לאתרי אינטרנט לשלוח Push Notification למשתמשים. התראות אלה יכולות לשמש להתריע בפני המשתמשים על אירועים חשובים, כגון הודעות חדשות או עדכונים זמינים.

5. Progressive Enhancement:

Progressive Enhancement היא גישה בפיתוח ל-Web שבה אתר האינטרנט או אפליקצית ה-Web מספקים חווית משתמש בסיסית לכל המשתמשים, ורק לאחר מכן מתבצע שיפור חווית המשתמש עבור משתמשים שיש להם דפדפנים מתקדמים יותר. זה חשוב עבור PWAs, מכיוון שזה מבטיח שכל המשתמשים יהנו מחווית משתמש טובה, גם אם אין להם את הדפדפן החדש ביותר או המכשיר החזק ביותר.

כלי פיתוח PWAs

ישנם מספר כלים זמינים לפיתוח PWAs. כמה מהכלים הפופולריים ביותר כוללים:

 • Workbox: Workbox היא ספריית JavaScript המספקת מספר כלים שימושיים לפיתוח PWAs, כגון קבצי מטמון, Service Workers ו-Push Notification.
 • Lighthouse: הכלי Lighthouse הוא כלי לבדיקת קוד שניתן להשתמש בו כדי לנתח את הביצועים של PWAs ולזהות בעיות וכיצד לתקן ולשפר את האפליקציה.
 • DevTools: דפדפנים מודרניים כוללים כלי פיתוח מובנים שיכולים לשמש לאיתור באגים ופרופיל PWAs. כלים אלו כוללים בדרך כלל כלי לבדיקת רשת, כלי קבצי מטמון וכלי Service Workers.

Best Practices

ישנן מספר Best Practices שכדאי לזכור בעת פיתוח PWAs. כמה מה-Best Practices החשובים ביותר כוללים:

 • השתמש ב-Service Workers: שימוש ב-Service Workers הוא חיוני על מנת לספק חווית משתמש דמוית אפליקציה ל- PWAs. ודאו שאתם משתמש ב-Service Workers כדי לאפשר לאפליקציה שלכם לפעול במצב לא מקוון, להתעדכן באופן אוטומטי ולשלוח Push Notification.
 • השתמש ב-Web App Manifest: שימוש ב-Web App Manifest הוא חשוב לתהליך פרסום האפליקציה והוא יכול לספק למשתמשים חווית משתמש טובה יותר. שימו לב והקפידו לכולל מידע חשוב ב-Web App Manifest, כגון שם האפליקציה, תיאור האפליקציה, סמל האפליקציה וה- Theme Color של האפליקציה.
 • אחסן נתונים במטמון: אחסון נתונים במטמון (Cache) יכול לעזור לשפר את הביצועים של האפליקציה שלכם ולהפחית את צריכת הנתונים. ודאו שאתם משתמשים ב-Cache API לאחסן נתונים במטמון במכשיר של המשתמש.
 • בדוק את האפליקציה שלכם באופן קבוע: חשוב לבדוק את האפליקציה שלכם באופן קבוע כדי לוודא שהיא פועלת כראוי בכל המכשירים והדפדפנים. ודאו שאתם משתמשים בכלי כמו Lighthouse כדי לבדוק את הביצועים של האפליקציה ועל מנת לבדוק כיצד אפשר לשפר אותה.

דוגמאות לפיתוח PWAs

ישנם מספר דוגמאות מצליחות ל- PWAs. כמה מהדוגמאות הפופולריות ביותר כוללות:

 • Twitter Lite: Twitter Lite הוא PWA שפותח על ידי Twitter. הוא זמין במדינות מתפתחות ומספק חווית Twitter מהירה וקלה יותר למשתמשים שיש להם חיבורי אינטרנט איטיים.
 • Starbucks: Starbucks פיתחה PWA המאפשר ללקוחות להזמין משקאות ולשלם עבורם בטלפון שלהם. ה-PWA היה הצלחה גדולה ועזר ל-Starbucks להגדיל את המכירות.
 • Forbes: Forbes פיתחה PWA המאפשר לקוראים לקרוא מאמרים במצב לא מקוון. ה-PWA היה פופולרי מאוד ועזר ל-Forbes להגדיל את מעורבות המשתמשים.

אלו הן רק כמה דוגמאות ל- PWAs מצליחים. ככל שיותר ויותר מפתחים מאמצים את הטכנולוגיה, אנו יכולים לצפות לראות עוד ועוד PWAs חדשניים ומרגשים בשנים הקרובות.

פיתוח PWAs יכול להיות תהליך מאתגר, אך זה גם יכול להיות מתגמל מאוד. על ידי שימוש בכלי בצורה נכונה, אתם יכולים ליצור PWAs עם ביצועים טובים, אמינים ומהנים לשימוש, אם אתם רוצים ללמוד עוד על העולם של פיתוח Web אתם מוזמנים להתעייץ איתנו על קורס Full-stack Web Development.

שתפו את הפוסט

צרו קשר

דילוג לתוכן